Een overdosis drugs herkennen

Man ligt op grond met uitgestoken hand en is niet goed geworden door overdosis drugs.

Een overdosis drugs is een van de risico’s van zowel verdovende als stimulerende middelen en kan ingrijpende gevolgen hebben. Je kunt een overdosis krijgen na één keer experimenteren. Maar er kunnen ook bepaalde onderliggende problemen meespelen. Wat de oorzaak ook is, wij staan klaar om jou te ondersteunen of jouw vragen te beantwoorden.

Wat is een overdosis drugs?

De meeste drugs – waaronder we ook alcohol rekenen – veroorzaken een dopaminepiek in je hersenen. Komt daarbij meer dopamine vrij dan je lijf kan verwerken, dan kunnen bepaalde vitale lichaamsfuncties zoals je hartslag of je ademhaling hier zo door ontregeld raken dat je in een levensbedreigende situatie terecht kunt komen door bijvoorbeeld een hartritmestoornis of zuurstoftekort in je hersenen. Je vergiftigt namelijk je lichaam als je een overdosis drugs binnenkrijgt.

Lastig inschatten wat te veel is

Bij welke hoeveelheid drugs je een overdosis kunt krijgen, is heel erg persoonlijk: je tolerantie, je lichaamsgewicht, andere drugs die je dezelfde avond nog genomen hebt en ga zo maar door. Het komt ook voor dat je bent afgekickt of zelf een tijdlang minder hebt gebruikt. Neem je dan ineens weer een dosis die je voorheen normaal vond, dan kun je ook daar een overdosis door krijgen. Hetzelfde geldt wanneer je een middel voor de eerste keer gebruikt. Je weet van tevoren nooit hoe heftig je reageert doordat je misschien gevoelig bent.

Waarom kiezen voor CACN Verslavingszorg?

  • Vergoed door zorgverzekeraar
  • Geen eigen bijdrage
  • Geen lange wachtlijsten
  • Thuis blijven wonen
  • Gewoon blijven werken
  • Behandeling op maat
  • Oog voor onderliggende problematiek
  • Focus op duurzaam herstel

Een overdosis herkennen

Een teveel aan stimulerende middelen als coke en speed geven andere klachten dan verdovende middelen als alcohol en ketamine. Er zijn zeker overeenkomsten, maar een aantal symptomen van een drugsoverdosis zijn typisch voor stimulerende of juist verdovende drugs. Vandaar dat je onderstaande symptomen niet allemaal tegelijk zult aantreffen.

Symptomen en kenmerken van een drugsoverdosis

Vermoed of weet je dat een vriend van je drugs heeft genomen en zie je dat het niet goed gaat? Een overdosis drugs kun je herkennen aan een aantal typische symptomen en kenmerken:

  • pupillen – groot of juist klein
  • huidskleur – grauw, gelig of bleek
  • maagdarmkanaal – last van buikpijn, misselijkheid of braken
  • stuiptrekkingen, schokken – onbewuste bewegingen van armen en benen
  • epileptische aanval, toeval
  • lichaamstemperatuur – 39°C en hoger of juist heel laag
  • lage of hoge bloeddruk
  • huid – klam, rillerig of juist bezweet
  • uitdrogingsverschijnselen – donkere urine en heel weinig moeten plassen
  • bewusteloosheid – iemand is out gegaan en reageert nergens meer op
  • ademhaling – gestopt of zeer oppervlakkig
  • hartslag – langzaam, snel of onregelmatig
  • snelle, onregelmatige of nauwelijks waarneembare pols
  • psychotische toestand – last hebben van wanen en hallucinaties, ernstige verwarring

Gevolgen van drugsoverdosis

De gevolgen van een overdosis aan drugs kunnen ernstig en zelfs fataal zijn. Denk dan aan:

  • hartaanval
  • hersenbloeding
  • zuurstoftekort in je hersenen
  • nierfalen
  • coma
  • de dood

Wat kun je doen?

Als je ziet of vermoedt dat iemand een drugsoverdosis heeft genomen, zijn er een aantal dingen die je kunt doen:

  • Check of je die ander nog bij bewustzijn kunt krijgen. Breng het slachtoffer naar een rustige omgeving. 
  • Als iemand out is gegaan of niet zelfstandig rechtop blijft, bel dan 112. Geef aan of de persoon wel of niet aanspreekbaar is. Volg de aanwijzingen op van de alarmcentrale. 
  • Is iemand bewusteloos, leg die dan op de zij met de mond richting de grond. Deze stabiele zijligging voorkomt dat iemand in zijn of haar tong of braaksel kan stikken
  • Probeer die ander niet te laten braken om zo het teveel aan drugs kwijt te raken.
  • Geef geen drinken, ook niet als het slachtoffer hierom vraagt. 
  • Check lichaamstemperatuur. Is iemand oververhit? Verplaats het slachtoffer dan naar een koelere plek. Gebruik natte doeken en een ventilator om de lichaamstemperatuur verder omlaag te brengen. Is iemand juist onderkoeld, gebruik dan dekens en kleding om hem of haar op te warmen.

Deel je zorgen

De gevolgen van een overdosis kunnen heftig zijn; in het ergste geval kun je eraan overlijden. Heb je ooit een drugsvergiftiging meegemaakt en wil jij jouw verhaal kwijt? Bel ons dan. Wij luisteren en geven je advies waarin jouw gezondheid centraal staat. Dat betekent dat we niet oordelen, maar samen naar een oplossing zoeken die past bij jouw situatie. 

Een overdosis kan verschillende oorzaken hebben, waarvan de meeste per ongeluk zijn. Opzet komt zeker ook voor, doordat je bijvoorbeeld het leven niet meer ziet zitten. Een overdosis is vaak een wake-upcall. Vanuit onze afkickkliniek kunnen wij jou begeleiden als je in de problemen komt door je gebruik of wilt herstellen van drugsverslaving. Heb jij vragen over een overdosis door drugs of zoek je hulp, neem dan vandaag nog contact met ons op.

Bel ons voor persoonlijk advies

Hulp nodig? Vul je contactgegevens in.

Wil je meer lezen?

Veelgestelde vragen over overdosis drugs

Is een overdosis drugs dodelijk?
Wat kun je doen als iemand een overdosis drugs heeft genomen?
Bij welke hoeveelheid drugs loop je het risico op een overdosis?
Wat doet een overdosis met je lichaam?